82 % опитаних дітей,вважають що влада повинна дослухатись до думок дітей – дослідження - Коалiцiя - Права дитини в Українi
82 % опитаних дітей,вважають що влада повинна дослухатись до думок дітей – дослідження
18.05.2018

Такі дані презентували діти 16 травня під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму.

 

Діти та молодь почали серйозну дискусію з народними депутатами та представниками центральних органів влади про дотримання прав дитини в Україні. До дискусії діти готувались близько двох років, спільно з Коаліцією «Права дитини в Україні» та іншими партнерами вони обрали питання для опитування, провели опитування дітей, забезпечивши можливість говорити від імені всіх дітей в Україні, та на основі всеукраїнського дослідження підготували звіт про дотримання прав дитини «Голоси дітей».

 

16 травня діти презентували звіт на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму. Молоді люди з народними депутатами та представниками державних органів мали серйозне обговорення стану дотримання прав дитини та проблеми з якими зустрічаються діти. У засіданні Комітету взяли участь народні депутати, Уповноважений Президента з прав дитини, представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, заступник міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції, та інші представники державних та громадських організацій.

 

Молоді люди говорили про найгостріші проблеми, які виявило дослідження:

 

Майже кожна п’ята дитина в Україні потерпала від цькування/булінгу протягом останнього року. Майже половина дітей ставали свідками насильства.

 

«Залишається проблемою булінг та насильство щодо дітей. Такі предмети як християнська етика, також створюють умови для виокремлення дітей.» - зазначила Анна (16 років), та закликала дорослих говорити з дітьми про булінг, довіряти словам дитини і зокрема батьків захищати своїх дітей.

 

«Підтримка є необхідною дітям, але водночас, лише 50% дітей довіряють шкільним психологам [за результатами звіту] , - говорить Тетяна (16 років). - Дослідження показує, що діти не знають куди звернутися по допомогу, коли вони її потребують.»

 

Ілона (18 років) зазначила проблему нерівності в школах: «В школах продовжується практика збирання грошей на різні заходи дозвілля, що сприяє виділенню дітей, які не мають грошей на ці заходи. На сьогодні в Україні прийнятий закон про інклюзивну освіту, і діти з інвалідністю мали б мати всі можливості для навчання у будь-якій школі, але не у всіх школах можна зустріти тютора або помічника вчителя.»

 

«Дівчата та хлопці зустрічаються з різними проблемами. Дівчата частіше за хлопців зустрічаються з сексуальними домаганнями, зокрема у громадському транспорті, а хлопці частіше за дівчат потерпають від фізичного насильства», - зазначила Варвара Меланія (16 років).

 

62 % дітей говорять про те що хотіли б мати більше можливостей впливати на освітні процеси у своїх школах та висловлювати думку щодо нього. Діти говорять про те що вони хочуть обговорювати та висловлювати свої думки щодо шкільних правил та норм. В той же час хвилювання через школу і навчання є поширеним серед дітей. «2 дитини з 3-х впродовж року відчували стрес через навчання. Ця ситуація також уособлюється через булінг, що вже став частиною шкільного життя» - підкреслила Анна (15 років).

 

Назарій (17 років) та Артемій (17 років) звернули увагу на проблему інформування дітей про їхні права. «В школах викладають правознавство, та проводять різні заходи для повідомлення дітям про їх права, але всі ці заходи не є ефективними, загалом через відсутність у дорослих розуміння прав дитини.»

 

«Майбутнє є однією з найактуальніших тем для дітей старшого віку і 72% дітей бачать своє майбутнє позитивно», зазначила Валерія(19 років), разом з тим, закликала присутніх і далі продовжувати працювати для забезпечення майбутнього молоді, і наголосила, що не всі діти бачать своє майбутнє в Україні.

 

Ярослав(17 років) підтримуючи думку про оптимістичний погляд на своє майбутнє молоді, зауважив, що «46% дітей не впевнені в тому, що зможуть працевлаштуватися по здобуті освіти».

 

82 % опитаних дітей, вважають що влада повинна дослухатись до думок дітей, такі дані звіту.

 

«Потрібно інформувати дітей про їхнє право на участь, сприяти розвитку учнівського самоврядування, інформувати дітей про можливість брати участь у обговореннях питань, що стосуються дитини, інформувати дорослих, зокрема вчителів, про право дитини вільно висловлювати свої погляди» - зазначила Злата(14 років).

 

«Впроваджувати різні форми представництва інтересів дитини, створювати дієві механізми врахування думки дітей у процесі прийняття рішень. Такими механізмами можуть бути молодіжні та дитячі ради, опитування дітей з подальшим висвітленням результатів для широкої аудиторії» - додає Олена(17 років).

 

Артур Палатний, головуючий підтримав необхідність частіше з дітьми проводити обговорення та наголосив, що Комітет часто розглядає законопроекти, які стосуються прав дитини і діти можуть брати участь у таких засіданнях.

 

У ході презентації молоді люди поставили багато запитань народним депутатам, та представникам державних органів, серед яких як використовуються Міністерством соціальної політики результати U-Report (опитувань молоді), зокрема опитування проведеного у квітні щодо участі дітей у збройних конфліктах, що робиться для підтримки учнівського самоврядування та вирішення проблеми булінгу, як українська освіта планує попереджати гендерні стереотипи у школах, тощо.

 

Більшість з присутніх підтримали необхідність вирішення проблем, які озвучили діти. Присутні зазначили щодо необхідності зібрати більше інформації від центральних органів щодо поставлених дітьми запитань, а також ознайомити усі відповідні міністерства з результатами моніторингу.


__________
Коротка довідка про «Голоси дітей»: Це всеукраїнське дослідження щодо стану дотримання прав дитини в Україні проведений у 2017 році групою молодих людей у віці 14-19 років спільно з Коаліцією «Права дитини в Україні», Українською асоціацією маркетингу за підтримки Жіночого консорціуму України, Save the Children International та Уряду Швеції. За результатами дослідження молодими людьми та експертами Коаліції були підготовані звіт та рекомендації. Звіт враховує погляди дітей, щодо дотримання їх прав і висвітлює наступні теми:повага до поглядів та думки дитини,право почуватися добре і безпечно (в т.ч. захист від булінгу),рости за різних обставин (дотримання принципу недискримінації),право на освіту,бачення дітьми свого майбутнього. Звіт за дослідженням можна знайти за посиланням: https://www.childrights.in.ua/Zvt_pro_dotrimannja_prav_ditini_v_Ukran_Golosi_Dtei
 

Практика обшукування учнів на ЗНО порушує права дитини – правозахисники

Правозахисники занепокоєні практикою персональних обшуків за допомогою металошукачів учнів, які проходять зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО). Вони вважають, що це порушує права дитини на свободу та недоторканість, а також створює для дітей додаткову стресову ситуацію.

24.05.2017

Через останні реформи школи не зацікавлені фіксувати жорстоке поводження з дітьми – експертка

В умовах існуючої на сьогодні системи попередження насильства та жорстокого поводження щодо дітей школи не зацікавлені фіксувати випадки жорстокого поводження та передавати цю інформацію до координуючого органу.

27.04.2017

Права дитини не в пріоритеті?

Ситуація в Україні з захистом прав дитини системно погіршується. Що можна змінити?

26.04.2017