Конвенція ООН про права дитини - Коалiцiя - Права дитини в Українi
Конвенція ООН про права дитини

Офіційні документи:

Конвенція ООН про права дитини / zakon1.rada.gov.ua/laws/show/995_021

 

Конвенція ООН  про права дитини  (версія для дітей)Стаття 1
.  Визначення дитини
До тих пір поки тобі не виповниться 18 років, ти вважаєшся дитиною і маєш всі права, які викладені в цій Конвенції.
Стаття 2. Заборона дискримінації
Ти не повинен піддаватися дискримінації за будь-якої причини, включаючи з причини раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, переконань, походження, соціального чи майнового стану, стану здоров'я і народження, твоїх батьків або законних опікунів або яких-небудь інших обставин .
Стаття 3. Якнайкраще забезпечення прав дитини
У всіх діях щодо дітей, першочергова увага має приділятися якнайкращому забезпеченню твоїх інтересів і інтересів будь-якої дитини.
Стаття 4. Здійснення прав Конвенції
Держава повинна подбати, щоб права цієї Конвенції були доступні тобі і всім дітям.
Стаття 5. Виховання в сім'ї та розвиток здібностей дитини
Твоя сім'я несе основну відповідальність за твоє виховання так, щоб у міру того, як ти ріс, ти вчився правильно користуватися своїми правами. Держава мають поважати це право.
Стаття 6. Право на життя і розвиток
Ти маєш право жити і розвиватися. Держава зобов'язана забезпечити твоє виживання і здоровий розвиток.
Стаття 7. Реєстрація здоров'я, імені, громадянство і турбота батьків
Ти маєш право на офіційну реєстрацію твого народження, ім'я і громадянство. Ти маєш право знати своїх батьків і розраховувати на їх піклування.
Стаття 8. Збереження індивідуальності
Держава повинна дотримуватися твоє право на ім'я, громадянство і сімейні зв'язки.
Стаття 9. Розлучення з батьками
Тебе не повинні розлучати з твоїми батьками за винятком тих випадків, коли це в твоїх інтересах (Наприклад, коли батьки не піклуються про тебе або жорстоко з тобою звертаються). Якщо твої батьки розлучилися, ти маєш право регулярно зустрічатися з ними, крім тих випадків, коли це може завдати тобі шкоди.
Стаття 10. Возз'єднання сім'ї
Якщо ти і твої батьки живете в різних країнах, ти повинен мати можливість перетинати кордони цих країн і в'їжджати у власну, щоб підтримувати особисті стосунки з твоїми батьками або возз'єднатися сім'єю.
Стаття 11. Захисту від незаконного переміщення в іншу країну
Держава повинна вжити заходів, щоб запобігти незаконному вивезенню тебе з твоєї країни.
Стаття 12.  Повага поглядів дитини
Якщо дорослі приймають рішення, що зачіпають твої інтереси, ти маєш право вільно висловлювати свою думку і твоя думка має бути врахована при прийнятті таких рішень.
Стаття 13. Свобода вираження поглядів та інформації
Ти маєш право мати, шукати, одержувати і передавати інформацію будь-якого роду (наприклад, за допомогою письма, мистецтва, телебачення, радіо чи Інтернету), якщо тільки ця інформація не шкодить тобі і іншим людям
Стаття 14. Свобода думки, совісті і релігії
Ти маєш право на переконання і релігію і можеш практикувати свою релігію, якщо тільки це не порушує права інших людей. Твої батьки повинні роз'яснити тобі ці права.
Стаття 15. Свобода асоціацій і мирних зібрань

Ти маєш право зустрічатися і об'єднуватися в групи з іншими дітьми, якщо тільки це не шкодить іншим людям.
Стаття 16
. Особисте життя, честь і репутація
Ти маєш право на особисте життя. Ніхто не має права шкодити твоєї репутації, а також входити до твого дому і читати твої листи або електронну пошту без дозволу. Ти і твоя родина мають право на захист від незаконного посягання на вашу честь і репутацію.
Стаття 17. Доступ до інформації та засобів масової інформації
Ти маєш право на достовірну інформацію з різних джерел, включаючи книги, газети і журнали, телебачення, радіо та Інтернет. Інформація повинна бути корисною і доступною твоєму розумінню.
Стаття 18. Відповідальність батьків
Батьки несуть рівну відповідальність за твоє виховання і розвиток і повинні завжди враховувати твої найкращі інтереси. Держава повинна надавати батькам належну допомогу у вихованні та розвитку дітей, особливо якщо батьки працюють.
Стаття 19. Захист від усіх форм насильства, недбалого поводження та жорстокого поводження
Держава повинна забезпечити, щоб про тебе добре дбали, і захищало тебе від насильства, недбалого ставлення і жорстокого поводження з боку батьків або тих, хто про тебе піклується.
Стаття 20. Захист дитини, позбавленої сім'ї
Якщо батьки і родина не можуть про тебе дбати в достатній мірі, тоді за тобою повинні дивитися люди, які поважають твою релігію, традицію і мову.
Стаття 21. Усиновлення
Якщо тобі всиновлюють, насамперед повинні неухильно дотримуватися твої найкращі інтереси, в незалежності від того, усиновлена
??Чи ти в країні, де народився, або тебе перевезли жити в іншу країну.
Стаття 22.  Діти-біженці
Якщо ти приїхав в нову країну, тому що на твоїй батьківщині небезпечно жити, ти маєш право на захист і підтримку. Ти маєш право на такі ж права, як і діти, народжені в цій країні.
Стаття 23. Діти-інваліди
Якщо у тебе особливості розвитку в розумовому або фізичному відношенні, ти маєш право на особливий догляд, підтримку та освіту, так щоб ти міг вести повноцінну і незалежне життя і брати участь в житті суспільства, відповідно до своїх можливостей.
Стаття 24. Здоров'я та охорона здоров'я
Ти маєш право на охорону свого здоров'я (наприклад, ліки, доступ до лікарням і кваліфікованим медичним працівникам). Ти маєш право на питну воду, поживну їжу, чисту екологію та профілактику хвороб, щоб ти залишався здоровим. Багаті країни повинні допомогти біднішим країнам домогтися таких стандартів.
Стаття 25. Періодична оцінка при опікуванні
Якщо ти перебуваєш під опікою, і про тебе піклуються місцеві влади або установи, а не твої батьки, держава повинна регулярно перевіряти твої умови життя, щоб упевнитися, що за тобою забезпечений хороший догляд.
Стаття 26. Соціальне забезпечення
Суспільство, в якому ти живеш, повинно надати тобі можливість користуватися його благами, які допомагають тобі розвивати і жити в хороших умовах (наприклад, освіта, культура, харчування, здоров'я і соціальне забезпечення). Держава повинна надати додаткові кошти для дітей потребуючих сімей.
Стаття 27
. Рівень життя
Ти маєш право на право на рівень життя, необхідний для твого фізичного, розумового, і духовного і морального розвитку. Держава повинна допомагати тим батькам, які не можуть забезпечити своїм дітям необхідні умови життя.
Стаття 28. Право на освіту
Ти маєш право на освіту. В школах повинні дотримуватися права дитини і виявлятися повага до її людської гідності. Початкова освіта повинна бути обов'язковою і безкоштовною. Багаті країни повинні допомогти біднішим країнам домогтися таких стандартів.
Стаття 29. Цілі освіти
Освітні установи повинні розвивати твою особистість і повністю розкрити твої таланти, розумові та фізичні здібності. Вони повинні підготувати тебе до дорослого життя і навчити поважати твоїх батьків, культурні цінності і традиції, своєї та інших країн. Ти маєш право вчитися правильно користуватися своїми правами.
Стаття 30. Діти, що належать до меншин та корінного населення
Ти маєш право говорити рідною мовою, дотримуватися рідні звичаї і сповідувати свою релігію в незалежності від того, чи поділяють їх більшість людей в твоїй країні.
Стаття 31. Відпочинок, дозвілля і культурне життя
Ти маєш право на відпочинок та ігри, а також на участь у культурному і творчому житті.
Стаття 32. Дитяча праця
Держава повинна захищати тебе від небезпечної, шкідливої
??і непосильної роботи, яка заважає твоєму утворенню і дозволяє іншим тебе експлуатувати.
Стаття 33. Діти і незаконне вживання наркотичних засобів
Держава повинна зробити все можливе, щоб уберегти тебе від незаконного вживання наркотиків, не допустити твоєї участі у виробництві та торгівлі наркотиками.
Стаття 34
. Захист від сексуальної експлуатації
Держава повинна захищати тебе від будь-яких форм сексуального насильства.
Стаття 35. Захист від торгівлі дітьми, контрабанди та викрадення
Держава повинна всіма силами боротися проти викрадення, контрабанди та продажу дітей в інші країни з метою експлуатації.
Стаття 36. Захист від інших форм експлуатації
Ти повинен бути захищений від будь-яких дій, які можуть завдати шкоди твоєму розвитку та благополуччю.
Стаття 37. Захист від катувань, жорстокого поводження та позбавлення волі
Якщо ти порушив закон, з тобою не повинні звертатися жорстоко. Тебе не можуть помістити у в'язницю разом з дорослими, у тебе має бути можливість підтримувати контакт зі своєю родиною.
Стаття 38. Захист дітей, порушених збройними конфліктами
Якщо тобі не виповнилося 15 років (18 у більшості європейських країн), держава не повинна дозволити тобі вступати в армію або безпосередньо брати участь у збройних конфліктах. Діти в зонах військових конфліктів повинні отримувати особливий захист і догляд.
Стаття 39. Відновлювальний догляд
Якщо ти опинився виявився жертвою жорстокого поводження, конфлікту, тортур, зневаги або експлуатації, то держава повинна зробити все можливе, щоб відновити твоє фізичне і душевне здоров'я і дати тобі повернутися до лав товариства.
Стаття 40. Відправлення правосуддя щодо неповнолітніх правопорушників
Якщо тебе звинуватили в порушенні законів, з тобою повинні звертатися так, щоб твоє людську гідність було збережено. Ти маєш право на правову допомогу і можеш бути засудженим до тюремного ув'язнення тільки за дуже серйозні злочини.
Стаття 41. Застосування найвищих норм
Якщо закони твоєї країни захищають права дитини краще, ніж положення цієї Конвенції, то слід застосовувати закони цієї країни.
Стаття 42
. Поширення інформації про Конвенцію
Держава повинна поширювати інформацію про Конвенцію серед дорослих, установ і дітей.
Статті 43-54. Зобов'язання держав
Ці статті пояснюють, як дорослі і держави повинні працювати разом, щоб забезпечити дотримання прав дітей.

 

 

Примітка: Конвенція з прав дитини була прийнята Генеральною Асамблеєю Об'єднаних Націй в 1989 році і вступила в силу в 1990 році. У Конвенції 54 статей, що визначають права дітей і як ці права мають бути забезпечені і підтримані державами. Майже всі країни в світі ратифікували цю Конвенцію, обіцяючи дотримуватися всі права і свободи цієї Конвенції.

 

 

 

 

 

В цьому роздiлi не знайдено матерiалiв.

Практика обшукування учнів на ЗНО порушує права дитини – правозахисники

Правозахисники занепокоєні практикою персональних обшуків за допомогою металошукачів учнів, які проходять зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО). Вони вважають, що це порушує права дитини на свободу та недоторканість, а також створює для дітей додаткову стресову ситуацію.

24.05.2017

Через останні реформи школи не зацікавлені фіксувати жорстоке поводження з дітьми – експертка

В умовах існуючої на сьогодні системи попередження насильства та жорстокого поводження щодо дітей школи не зацікавлені фіксувати випадки жорстокого поводження та передавати цю інформацію до координуючого органу.

27.04.2017

Права дитини не в пріоритеті?

Ситуація в Україні з захистом прав дитини системно погіршується. Що можна змінити?

26.04.2017